Bohové1: První úkol

4. října 2011 v 23:53 | Alex Gryffin- Fox |  20 - 30 bodů
Nevadí, že jste ateisté. Znát bohy se vám osvědčí v předmětu Bohové, kde není nemožné získat mnoho bodů.


25 bodů: Alex Gryffin- Fox

1. Napište mi 3 věci, které Egypt charakterizují, ale ať je každá jiná. Nepište dejme tomu názvy tří měst, ale tři různé věci, které vystihují egyptskou kulturu.
Nejdůležitější věc v životě starověkého Egypťana je posmrtný život, protože celá jejich existence se točí právě kolem něj. Začíná to u uctívání koček, pokračuje přes mumifikační obřady a končí u megalomanských hrobek faraonů s neuvěřitelnou výbavou. Jedna z mála dochovaných (většinou byly hrobky objevené vykradači hrobů) kompletních výbav byla nalezena Angličanem Carterem s nejslavnějším faraonem Tutanchamonem, který zemřel značně mladý.
Co taková výbava obsahovala? Značný počet mrtvých sloužících, ochránce, kultovní sošky, osobní předměty, jídlo a loď. Všechno ve zlatě nebo aspoň luxusním provedení. Stěny hrobky byly vyzdobené hieroglyfickým písmem a byly a nich zaznamenané faraonovy skutky.
Druhá specifická věc na egyptské kultuře je jejich umění. Architektura se vyznačuje kolosálností a okázalostí; nejznámější jsou pyramidové hrobky Cheopsova a Džosérova, chrám v Abů Simbel nebo skalní hrobka faraona Ramese. Pyramidám, tak jak je známe, předcházely stupňovité pyramidy.
Malířství je spojené s hieroglyfickým písmem rozluštěným Francouzem Champollionem. Používalo se několik typických prvků - postavy se zobrazovaly v horizontálních pruzích (pásová perspektiva) a byl uplatňován zákon frontálního zobrazení (postavy měly zobrazovaný trup, ramena a oko zepředu, hlavu, ruce a nohy z profilu). Vyvinuly se malířské techniky jako enkaustika (barva se míchá s roztaveným včelím voskem, to se nanáší na stěnu) a také používali různé barvy.
Pro sochařství je typická strnulost. Existovala jak sousoší, tak volné sochy. Často používané techniky byly barvení soch nebo inkrustace (vykládání očí drahými kameny).
Třetí věc se týká božstva. Egypťané si za tu dobu vytvořili hojný počet bůžků, kteří byli uctívání regionálně nebo jen v určitých rodinách. Hlavní dóm však zůstával po celou dobu. Jen jednou byl pokus změnit hlavního boha, ale po panovníkově smrti byl bůh Re opět navrácen.
O Egyptu by se dalo povídat dlouho. Nikdy jsem tam sice nebyla, ale musím říct, že jako objekt ke studiu je velmi zajímavý. Společně s jinými starověkými kulturami má co říct i po tolika letech.

Upozornění: Profesorka Arielka Snape povolila zveřejňování úkolů z jejích hodin a kontroluje, zda-li někdo nekopíruje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.