Bylinkářství1: První úkol

21. října 2011 v 12:00 | Elladora Brian Grangerová a Elanor Zlatolistá |  20 - 30 bodů
Nepříliš slunečné podzimní počasí nám rozjasní dvě nebelvírské slečny - Elladora a Elanor - a dozvíme se, proč je důležité znát bylinky. Dokonce se potěšíme příjemnou básničkou. Tak do toho! :)


26 bodů: Elladora Brian Grangerová

Myslím, že bylinky jsou užitečné v mnoha směrech. Nejen že lidé dřívě věřili v jejich skutečnou magickou moc a i obyčejná levandule pro ně měla neobyčejnou ochrannou moc (i když je docela ironie, že měl někdy údajně i chránit proti čarodějnicím ). Zkrátka dokázali i ze zdánlivě obyčejné rostliny udělat bylinu z nadpřorozenou mocí. Navíc, když byliny v dávných dobách neexistovaly žádné léky, bylo naprostou samozřejmostí sáhnout do pytlíčku se sušenými rostlinkami nebo zajít pro čerstvé na louku a problém byl vyřešen. Samozřejmě nevyřešily všechno, ale svého času byly všelékem jako je dnes pro nás například Ibalgin . Někde sjem četla, že na magickou a léčivou moc přišli lidé jen díky zvířatům. Například když byla nemocná nějaká kráva na pastvě, sama di dokázala najít bylinku, která ji vyléčila. Lidé si takových věcí všímali a později se tak dokázali sami léčit stejně jako zvířata. V podstatě - bylinky byly i hlavním základem pro dnešní léky, což je skutečně obrovská zásluha. A do třetice nesmím zapomenou ani na jejich nejdůležitější funkci ve světě magie - jsou důležitou složkou veškerých lektvarů. Ať už je to obyčejný šípek nebo vzácný šafrán, v každém lektvaru je bylinná složka nedílnou součástí. Kromě toho mají bylinky i širokou škálu využití - ať už jako přísada do již zmíněných lektvarů, čaje na různé nemoci nebo také smícháním s vazelínou, voskem a podobnými věcmi - člověk tak získal kvalitní masti, například na klouby či různá zranění. I dodnes se přece bylinky používají v krémech a mastech - ať už jako léčivá složka nebo hydratující (třeba aloe vera ).


26 bodů: Elanor Zlatolistá

K čemu jsou dobré bylinky?
Zeptáme se maminky.

Maminka zájem ocení:
Bylinky? Výborné koření!
Mnoho z nich taky bez řečí
kdejaký neduh vyléčí.

Jiné nám zase do místnosti
přinesou krásy víc než dosti
ze zahrádek, luk i hor.
Rozumíš, milá Elanor?

Děkuju ti mockrát, mami.
Jdu napsat to "pojednání".

Dost tedy básnických výplodů, pokusím se v několika bodech shrnout, co mě napadlo při přemýšlení nad otázkou, proč jsou bylinky důležité:

- jsou přísadou nejrůznější lektvarů
- vyplatí se vědět, která je jedovatá, která neškodná a která léčivá
- dají se využít jako dochucovadlo v kuchyni (přinejmenším v té mudlovské)
- jsou krásné
- pokud mezi "bylinky" zahrneme i dřeviny, poskytují lidem odedávna to nejdůležitější: obživu (plody a bobule), oblečení (len, bavlna, konopí), teplo (oheň), přístřeší (stavební materiál) - obzvlášť mudlové by bez nich byli "nahraní"
- máme z nich hůlky , píšeme na ně a čteme z nich (papír)
- dají se z nich vyrobit nástroje (no, na co by hrál kytarista Sudiček, kdyby neexistovalo "hudební" dřevo?)

Upozornění: Profesorka Ally Owens Snape povolila zveřejňování úkolů z jejích hodin a kontroluje, zda-li někdo nekopíruje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.