Starodávné runy1: První úkol

10. října 2011 v 12:14 | Alex Gryffin- Fox a Misskass |  20 - 30 bodů
Co mi zjeví runy? Svůj zájem projevily hned tři studentky a výsledek je takový. Bohužel třetí adept stále neodpověděl, takže vám můžu ukázat jenom úkol od Misskass a od sebe.


30 bodů: Alex Gryffin- Fox

1. Setkali jste se již někdy s runami? Co o nich víte? Proč jste se rozhodli chodit na tento předmět a co od něj očekáváte?
Runy mě provází asi čtyři roky a za tu dobu se mi neomrzely. I když v mých očích nejsou jako nástroj k věštění, ale jako část severské kultury, která mě vždycky dokáže nadchnout svým drsným obsahem.
O runách bych mohla povídat do nekonečna, ale já se to nekonečně pokusím trochu zkrátit. Zajímavá část týkající se run je jejich objevení králem Ásů Ódinem, která má údajně něco společného s Kristovým ukřižováním (pokud ti to nic neříká, za chvíli pochopíš). Ten se musel vydat až k Mímirově studnici nacházející se pod stromem světa Yggdrasilem, aby mohl jejich tajemství o kousek poodhalit. Jenže Mímir mu řekl, že pokud se chce napít vody, musí něco obětovat. Konkrétně své oko.
Ódin nemeškal a oko si vypíchl. Poté si z Ygdrassilu ulomil dlouhou větev, vyrobil z ní oštěp a hlavou dolů se přibodl ke kmeni. Takto setrval devět dní a devět nocí, než se mu podařilo dosáhnout na dno a objevit runy. Od této chvíle zná všechno z minulosti, přítomnosti i budoucnosti.
Další zajímavou věcí jsou jednotlivé runové abecedy. Pro věštění se nejčastěji používá futhark (jméno je složené ze šesti prvních run - fehu, uruz, thurisaz, ansuz, raido a kenaz), ale je možno využít i jiné abecedy, které se liší počtem znaků. Futhark se dělí do tří oddílů, tzv aettů, jejichž pojmenování souvisí s nějakým bohem (první Freyův aett) a nebo je pojmenován podle počáteční runy (druhý Hagalův aett) a nebo obojí dohromady (třetí Týrův aett).
V poslední době jsem zaznamenala pokus ztvárnit část severské mytologie na filmovém plátně - Thor (2011) - a upřímně jsem byla zklamaná, zvláště černovlasou "Xenou" Sif. Vůbec celkové prznění jakékoliv mytologie ve "prospěch" diváka mě dokáže zvednout ze židle. Uklidňovala jsem se tím, že Thor měl aspoň nějaké světlé chvilky, kdežto takový Percy Jackson a zloděj blesků (zásah do řecké mytologie), kde byl Hádes vypodobněn jako čtyřicetiletý rocker a Persefona jako prominentní, s prominutím, děvka, byl mnohem horší.
Otázku na mé očekávání od předmětu, který jsem se rozhodla navštěvovat, upřímně nemám ráda. Zčásti proto, že je zadaná téměř v každém úkolu v úvodní hodině, zčásti proto, že většinou žádná očekávání nemám. Asi to bude znít divně, ale některé předměty jsem si do rozvrhu zasadila jenom kvůli bodům. Runy jsou ale výjimkou. Je to už nějaký pátek, co se o ně aktivně zajímám a tohle je jistě možnost, jak se dozvědět nové informace, třeba z mytologicky-historického hlediska.
Ode mě to bude nejspíš všechno, už tak jsem dost přesáhla limit.


25 bodů: Misskass

Runy jsou tajemné symboly vyryté třeba do stromů, kamenů či runových hůlkách. Tyto symboly mi přijdou zvlášť zajímavé a jsou prý odvozené od písma etruského a řeckého, používaly se ve Skandinávii a Britských ostrovech. Původ run není stále jistý, některé runy se podobají znakům severoitalské, rétorománské, lapotnské a i benátské abecedě. S runami jsem se setkala jen při cestě pro odvážné, kde jsem musela využít runovou abecedu, znaky v ní mi připomínají i naše písmena např: r se podobá našemu R , w se podobá našemu P, g se podobá našemu X , h se podobá našemu N, s našemu S, i našemu I, b našemu B, a našemu F a e našemu M.
Některé runy mi připomínají věci třeba d přesípací písek, f takový ty sloupy, co drží elektrický dráty (si nemůžu vspomenout na jméno ), o mi připomíná rybku a potom už je to moje fantazie, kterou by nikdo nepochopil. Tenhle předmět sem si vybrala, protože mi přijde zajímavý a chtěla bych se naučit dalšímu cizímu písmu a něco o něm, a navíc chodím na všechny předměty, každý má něco do sebe, v mudlech se vyžívám (jsem z mudlovské rodiny), bylinkářství taky (miluju přírodu), famfrpál nejlepší sport, latina další cizí jazyk, bohové, no věřící sice nejsem, ale i tam se dozvím spoustu zajímavých věcí, věštění mě vždycky fascinovalo, astronomie - vždycky mě zajímalo jaký to je ve vesmíru a POKT pro to žiju já miluju zvířata, ale to sem se zase rozepsala o něčem co sem nepatří. Snad to nevadí. Od tohohle předmětu očekávám určitě runovou abecedu nazpaměť, dějiny run a jejich význam, výslovnost run, jejich používání, psaní a potom bychom mohly někdy i překládat, to by mně bavilo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.