KF2: 4. úkol

17. listopadu 2011 v 12:00 | Sophie Müllerová a Elladora Brian Grangerová |  20 - 30 bodů
Podívejme se společně do historie keltských svátků a nahlédněme blíže do tajů kouzelnických hůlek. Vaši průvodci - Sophie Müllerová a Elladora Brian Grangerová.


Sophie Müllerová: 30 bodů

1) Jako v minulém úkolu jsem psala o té inkvizici v knížce Čarodějnice: příručka, tak je v Děsivé vědě také jedna. Myslím, že se jmenuje Prohnaní Keltové nebo tak, ale o Keltech tam vážně jedna je. Teď jdu radši zase k tématu, aby to nebylo jako minule... Doufám, že nevadí, že k tomu budu připisovat i nějaké zajímavé věci ;-). Keltové slavili dohromady 8 svátků, vyhledala jsem si je v knihovně - Svátky jsou:

Samhain
Již zmiňován ve výkladu - jinak se může jmenovat i Samhein i když v tom nevidím moc velký rozdíl. Slaví se 1. listopadu (1.11.). Je to svátek Všech svatých, takzvaný Halloween. Samozřejmě tento svátek musí znát každý dobře vychovaný kouzelník, slaví se totiž i v HP. Bůh tohoto svátku je Dagda, který je ještě bůh jednoho svátku, který napíšu za chvíli. Bohyní tohoto svátku se stává trojná bohyně Morrigan (jinak nazývána Cailleach).

Meán Geimhridh
Tomuto svátku se jinak říká také Yule. Slaví se 21. prosince a vy už určitě víte, co to znamená. Ano, je to tak, Yule (tenhle název je pro mě kratší) Zimního slunovratu a jinak ve světě známý jako Vánoce. Bůh tohoto svátku je též Dagda jako předtím. Abyste věděl, že to s tím myslím vážně a nejsem ten typ, co si z internetu všechno přepíše, ale trošku jinak formulované, tak jsem si zjistila ještě něco o Dagdovi. Není divu, že je bůh dvou svátků najednou a to docela "důležitých", protože Dagda je nejvyšší z keltských bohů a je to pán vší moudrosti a dokonalosti, to je o něm asi tak nejdůležitější. Bohyní svátku je Brighid, jenž je Dagdova dcera! Tím pádem je samozřejmě také velmi důležitá. ;-)

Imbolc
Jinak nazýván Oimealg, ale radši budu psát Imbolc. Slaví se 1. února a je to svátek Hromnice. Tenhle článeček bude asi kratší. Bohem svátku je Aengus Og, pozor teď bude překvapení, Aengus Og je Dagdův syn. Dagda ho zplodil společně s Boann, která měla ale Dagda jen jako milence, protože jejím pravým druhem byl Nechtan (na Nechtově kopci byla prý posvátná studna inspirace, přístup měl pouze samotný Nechtan a jeho tři číšníci). Bohyní tohoto
svátku je opět Brighid, o které jsme se právě teď dozvěděli, že Aengus Og byl její bratr.

Meán Earraigh
Svátek známý též jako Ostara se slavil 21. března a slaví se jím Jarní rovnodennost, Velikonoce. Bohem byl opět Aengus Og, syn nejvyššího boha Dagdy a bohyní svátku byla Boand, o které jsem bohužel nenašla žádné informace :-(.

Bealtine
Tenhle svátek se slaví 1. května a je známý jako První máj. Bůh je Bile, bohyně je opět Boand. Teď to bude trošku kratší, aby tam byli i další odpovědi na otázky.

Meán Samhraidh
Jinak se nazývá Coamhain. Slaví se 21. června, oslavuje se jím Letní slunovrat. Bůh svátku je Bile a bohyně tohoto svátku je Danu.

Lugnasad
Jiným názvem se říká stejně, jen se mezi gandáhad se odtřihne, asi nějak takhle Lughnasad oslavován 1. srpna a je to svátek, takzvané Dožínky (slavnost o ukončení žní). Bohem je Lugh Samildánach, bohyně je opět Danu.

Meán Fomhair
Jinak se mu také říká Herfest, slaví se 21. září, samozřejmě Podzimní rovnodennost. Bohem je opět Lugh Samildánach a bohyní je tentokrát trojná bohyně Cailleach, která je jak víte i boyní Halloweenu, takzvaných dušiček.

2) Ten kouzelník byl římské národnosti. Ve výkladu píšete o tom, že jste se o celé povídce dozvěděl z knihy, kterou sepsali právě římští kouzelníci. ;-)
3) Hůlka si vybírá kouzelníka, ale ať už je to vysněná hůlka nebo hůlka, právě ta, kterou jste nechtěli, musíte se o ni starat s maximální péčí. Hůlka je jedna z nezbytných potřeb kouzelníka, no dalo by se vlastně říct, že je nejdůležitější potřeba kouzelníka. Hůlku potřebujete často i k některému použití lektvarů a samozřejmě k různým kouzlům. Píšu jen svojí úvahu, protože nechci kopírovat z internetu, jen abych měla nějaké body. Hůlky si musíme vážit a musíme ji leštit, čistit a pořádně ji držet, i když to nepůjde, když na vás někdo vytasí formuli Expeliarmus! ;-) :) Jak zacházet s hůlkou? To spíš jak zacházet s těmi formulemi, které později vyřkneme. Zacházet bychom s ní měli určitě opatrně, neměli bychom s ní švihat do vzduchu kolem sebe, jako blázni a určitě ji o nic nepřerážet a už vůbec ne, že by někoho napadlo si na ni krestit, až se bude nudit. Hůlku bychom měli mít určitě pořád u sebe v případě sebeobrany, určitě ne v případě útoku. Měli bychom si ji též někam dobře uschovat, abychom ji neztratili, například urostřed ulice plné mudlů! Musíme vědět, kde naše hůlka je, a mít ji na nějakém bezpečném místě u sebe. A teď asi o tom, co se s ní ještě dál nedá dělat. Pár věcí mám napsáno výš, ale dalo by se toho napsat ještě plné tři pergameny. Na hůlce se nesmí jíst, nesmí se s ní míchat ingredience v kotlíku! Vždy si musíme dát pozor, kam si sedáme, abysme si například příslušnou hůlku nezasedli. Nelámejte hůlku, jako v v HP 7 první části to udělal Vy-víte-kdo s hůlkou Luciuse Malfoye. Nemám asi více nápadů, co by se s ní nesmí výslovně dělat. Určitě by jste s ní neměli sesílat kletby, které se nepromíjejí. ;)


Elladora Brian Grangerová: 28 bodů

1) Jelikož jsem zrovna nedávno posílala článek do Slídivého kukátka na téma Vznik Halloweenu, vím, že Keltové měli jako nejdůležitější svátek zrovna Halloween. Původně sice slavili 1. listopadu jako začátek nového roku (bylo to něco jako takový "zimní semestr", kdy údajně končilo období hojnosti a nastávaly kruté zimní časy) svátkem Samhain a hned 2. listopadu oslavovali klasické Dušičky. V pozdější době se ten svátek zkrátka slil nějak v jeden a lidé ho slavili samostatně jako Halloween.
Dalšími svátky jsou Lughnasad (1.srpna - začínalo sklízení obilí a nejhojnější část roku), v noci na přelomu posledního dubna a prvního květnového dne svátek Beltine (který vlastně slavíme dodnes - je to slavná noc, kdy se upalují čarodějnice - Keltové tak ale očišťovali svůj dobytek, který proháněli mezi dvěma ohni) a svátek Imbolc, který se slavil 1.února (je to vlastně taková obdoba českých Hromnic, které se slaví jen o den později). Samozřejmě nesmím zapomenout, že Keltové rádi slavili také zimní (21.12.) a letní slunovrat (21.6.) a jarní (20.3.) i podzimní (23.9.) rovnodennost.
2) Pokud to chápu správně, byl národnosti římské (dnes by byl tedy národnosti italské).
3) Základním pravidlem pro údržbu hůlky je samozřejmě její pravidelné čištění. Názory odborníků se v tomto rozcházejí, ale hůlka by se měla čistit přinejmenším jednou týdně - nejlépe suchým nebo mírně navlhčeným hadříkem. Navíc v dnešní době už také existuje spousta přípravků, které o hůlku spolehlivě pečují a jsou určeny jen pro leštění jejího povrchu.
Leštění hůlky sice není žádným psaným pravidlem, ale nepochybně bude daleko lépe působit kouzelník s udržovanou hůlkou než kouzelník s hůlkou, na které by šlo poznat, co měl k obědu. Navíc mastné otisky palců už samy o sobě nepůsobí na pohled moc hezky. Důležité je také hůlku uchovávat na nějakém bezpečnějším místě a někde, kde se nám příliš "neošoupe" nebo nedejbůh nenaštípne. Proto je také vhodné nechat hůlku čas od času přelakovat, aby si udržela svůj přirozený lesk, na konci se netřepila nebo z ní neodlétávaly kusy třísek a podobně . V obchodech specializovaných na hůlky se nabízí i obrušování, ale to se příliš nedoporučuje - jen v nejnutnějších případech. Když se vrátím ještě k uchovávání hůlky na bezpečnějších místech, rozhodně mezi ně nepatří zadní kapsa kalhot, neboť častým šoupáním na židli a opíráním o stěny se hůlka může samovolně vznítit. Může vám tak klidně ohořet (nebo dokonce uhořet celá) a jistě není nutné připomínat, že mít podpálené sedací ústrojí není nic příjemného. Je jasné, že pouzdro na hůlku u sebe nosí málokdo a je to pochopitelné - navíc v případě ohrožení je lepší hůlku vytasit hned z kapsy než začít otvírat krabičku a opatrně ji vyndat z polstrovaného polštářku. Přesto je dobré o hůlku pečovat jako o oko v hlavě, protože to není brk, který když se zlomí, můžu koupit nový a je stejně dobrý. Hůlka si vybírá kouzelníka a nikdy nevíte, jestli právě ta vaše první nebyla ta nejlepší a žádná další už vám tak dobře neposlouží…

Upozornění: Profesor Tofty povolil zveřejňování úkolů z jeho hodin a kontroluje, zda-li někdo nekopíruje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 anonym anonym | 17. listopadu 2011 v 13:48 | Reagovat

:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.