Studium mudlů1: 4. úkol

18. listopadu 2011 v 12:00 | Elladora Brian Grangerová |  20 - 30 bodů
Jak může koště zavinit přivolání deště? Čtěte, třeba se to dozvíte. :)
Elanor Zlatolistá: 30 bodů

Ani se nedivím, že byl pan Weasley takový blázen do mudlů, ty první dva předměty jsou vskutku kouzelné. Skoro až lituju, že nejsem čistokrevná čarodějka, teď bych si mohla nádherně vymýšlet, k čemu ty věci asi tak jsou. Když to vím, je to daleko těžší...

Dobře, takže na prvním obrázku je stará pokladna nebo taky kasa, používají ji prodavači (ukládají do ní peníze a sčítají na ní hodnotu nákupu). Jako hypoteticky čistokrevný kouzelník (h. č. k.) bych si nejspíš myslela, že je to nějaká skříňka na léky, že se dovnitř dají přísady, zavře přihrádka, zatočí kličkou, zmáčkne pár těch horních čudlíků a voilá! Hotový lék je na světě v přesně požadovaném množství a přesně namíchaný. I pokud lékárník množství přesně nedodržel, v takovém případě se v přihrádce objeví nejen hotový lék, ale i zbytky použitých přísad.

Na druhém je starý telefon, ještě se sluchátkem a otočným číselníkem, který při vytáčení čísla nádherně praská a chrastí. Kdo neslyšel, nepochopí. Je to zařízení na přenos hlasu, něco jako naše obousměrné zrcátko, s tím rozdílem, že telefon přenáší jen zvuk. Tenhle předmět by už ale měly problém poznat i některé mudlovské děti - ty už znají pomalu jenom mobilní telefon (taková malá přenosná krabička, která nemusí být zapojená šňůrou do zdi, a přesto funguje stejně jako normální telefon). Jako h. č. k. bych si tipla, že to je nejspíš malá přenosná sprcha. Ale jenom na vlasy, protože vody se do ní evidentně moc nevejde.

Na třetím je starý psací stroj, ten už taky mudlíci znají spíš z muzea než z vlastní zkušenosti (ty mladší už píšou jedině na počítačové klávesnici). Při psaní dělal strašný rámus, do klapek se muselo přímo třískat, aby to vůbec psalo, a každou chvíli se zaseknul, když se použila písmenka, která byla moc blízko u sebe. Proto má taky současná klávesnice písmenka tak "divně rozházená", mudlové se snažili udělat ji tak, aby to, co v písmu/řeči často leží u sebe, bylo na klávesnici naopak co nejdál od sebe, aby se omezilo zasekávání. Jako h. č. k. bych si asi myslela, že to je nějaký podivný mandl na prádlo. Nebo stroj na výrobu potištěných triček.

No, a na posledním obrázku jsou samozřejmě smetáky, ale na rozdíl od našich košťat se na nich rozhodně létat nedá, s takovouhle ergonomií by se ve vzduchu neudržely ani dvě vteřiny... Takže mudlům nezbývá, než s nimi jenom uklízet. Jako h. č. k. by si nejspíš jen ušklíbla nad tím, že někomu stojí za to podomácku vyrábět takovéhle nedokonalé zmetky, protože k lítání to rozhodně nebude.


Elladora Brian Grangerová: 30 bodů

Takže... Jsem nad tím vším tak uvažovala a i přesto, že jsem všechny z těchto věcí viděla (jaký to div !) a moc dobře vím, k čemu slouží, rozhodla jsem se trochu si zašprýmovat. Říkala jsem si: Přece nebudu Arielce popisovat, k čemu slouží pokladna, to by si moc nepočetla. Takže na všechny z těchto věcí pohlížím jako čistokrevný kouzelník, který mudlovský svět viděl možná tak někde v encyklopedii. Příjemné čtení.

1) Ano, tento obrázek mi dal trošku zabrat, ale díky mé bystré mysli jsem samozřejmě správně usoudila, že se jedná o hrací skřínku. Kdysi jsem o ní slyšela vyprávět svou maminku, myslím, že tomu říkala "džúboks". Tvrdila sice, že je tam jen jeden tvor, do kterého se hází peníze, ale tohle bude nejspíš nějaká moderní verze - mudlové se totiž vyžívají v modernizaci a neustále se předhánějí v tom, kdo má co lepší. Ale zpět k věci, ty malé "chlívky" jsou určeny ke vkládání peněz a třídí se podle hodnoty, malé peníze do malých přihrádek, velké do větších. Také záleží na tom, jakou písničku chcete nechat hrát. Pokud zvolíte Dvořákovu symfonii, musíte skřínku nakrmit většími penězi. Pokud toužíte po rychlé polce, stačí nějaké ty drobné. Když vložíte peníze, stačí jen šuplík zasunout, do skřínky bouchnout pěstí a pravděpodobně už se rozjede.

2) I tady jsem měla štěstí a po chvíli přemýšlení jsem došla k závěru, že se zcela určitě jedná o nasávač. Moment, teď mě opravila spolubydlící - údajně se tomu říká vysavač. Takže tento vysavač slouží k úklidu a čištění mudlovských domácností. Mosazná hubice zlaté barvy do sebe nasaje prach a ten se posléze usazuje v té malé dřevěné nádobce, na kterém je číselník. Tam si člověk vytočí číslo, podle kterého určí výkonnost vysavače a nastaví si sílu sání - to je zcela zřejmé. Kromě nasávací hubice má ještě jednu, ve které jsou malé dírky - ty fungují jako filtr, ze kterého po vysání vychází čistý vzduch. Když je člověk s nasáváním…tedy s vysáváním hotov, odšroubuje víko u dřevené nádobky a všechnu špínu vysype někam ven. Takovýto vysavač se dá použít vícekrát, ale musím přiznat, že jsem myslela, že je o něco větší. Mudlové jsou zřejmě hrozní minimalisté a nedokážu si představit, jak dlouho trvá úklid s takovýmto malým vysavačem.

3) Maminka se kromě jiného jednou zmínila i o strýci, který prý utekl v mládí z domu a vybral si kočovný život. Nejdřív jsem byla zmatená a domnívala jsme se, že dělat kočího není nic špatného. Teprve potom mi vysvětlila, že kočovný život znamená žít s cirkusem (prý nějaká šílená pruhovaná plachta, pod kterou je spousta malých dětí ulepených od cukrové vaty a zvířata, která se chovají jako lidé) nebo s kočovným divadlem. Nějakou představu jsem tedy o divadle měla a teď jsem ráda, že vím, čím se strýc živí. Na obrázku je totiž pohled na divadlo z ptačí perspektivy. Ty bílé závěsy se nazývají opona - ta se rozprostírá nebo zastírá na začátku a konci představení. Po stranách jdou dokonce vidět ty černé zástrčky, které lidem pomáhají k manipulaci s oponou. A ty bílé tečky nejsou nic jiného, než divadelní sedačky, kam se usadí diváci a odkud představení sledují. Jednou bych si moc přála takové divadlo navštívit, ale rozhodně to vypadá, že s tak nízkým počtem sedaček musí být ohromně těžké sehnat lístky.

4) Konečně něco, co znám trochu i z kouzelnického světa. Jedná se o smetáky neboli košťata, která u nás kouzelníků slouží především k létání. Bohužel však musím konstatovat, že na takové barevné ohavnosti bych nevylezla z baráku. Mudlovské sklony k přehánění a kýčovitému zdobení vedly až k této potupě, kdy majestátní košťata sloužící k přepravě lidí vypadají jako obrovská pruhovaná želé nabodnutá na špejli. Navíc s takovýmto hloupým tvarem ocasu by se nedalo ani nikam doletět, protože tento hranatý tvar naprosto znemožňuje plynulý pohyb ve vzduchu. Domnívám se ale, že mudlové takovýto tvar zvolili záměrně - aby pokryli větší plochu země. To nejzvláštnější totiž je, že mudlové tyto prvotřídní kouzelnické výrobky používají k tření povrchu země. Ano, vím, zní to divně, ale viděla jsme to na vlastní oči. Stojí před domem a koště používají k víření prachu a drobného štěrku všude po okolí. Skutečně nedokážu pochopit, proč košťata takto hrubě odírají a nesmyslně je využívají k zvýšení prašnosti ve městech, ale nemám právo je soudit. Možná je to jen jejich malý rituál. Slyšela jsem o indiánském přivolávání deště, takže by se s velkou pravděpodobností mohlo jednat o nějaký očistný rituál, kdy se do nebe zvedne tolik prachu, že vytvoří mraky a z těch se potom spouští déšť. Ano ano, když nad tím tak přemýšlím, myslím, že jsem na to kápla.


Misskass: 30 bodů

1) Jak jsem zmínila, jsem z mudlovské rodiny, takže vím všechno.

1. To je trochu zastaralá takzvaná "kasa", používají to mudlové, kteří pracují v nějakém obchodě, na téhle staré se nejspíš namačkávaly ceny, ty se potom sečetly, vyjela ta "zásuvka" s penězi, prodávající mudla si vzal peníze od kupujícího mudly, případně mu vrátil nazpět, dnešní kasy jsou mnohem modernější, každý výrobek má svůj čárový kód, tím se přejede přes takový jakoby displej na stoje, ten kód přečte, zjistí cenu, když je více výrobků (což většinou ano) tak ceny sčítá a když se zadá kolik kupující mudla dal peněz, ukáže to, kolik jich prodávající mudla musí vrátit.

2. Opět velmi starý přístroj, jmenuje se telefon, u těchto starých bylo kolečko, tím se navolila čísla a někomu to zavolalo, každý telefon má svoje číslo, takže když si chtěl jeden mudla popovídat s tím druhým aniž by se museli setkat, prostě zadal jeho číslo, telefon zazvonil, pokud ho druhý mudla zvedl mohly si normálně povídat. Dnešní telefony jsou mnohem modernější, říká se jim mobil, je o hodně menší a některé jsou i dotykové, dají se jimi i posílat zprávy, takzvané smsky, hrát různé hry, poslouchat hudbu, natáčet videa, fotit fotky a mnohem víc. Jsou to přístroje které má většinou každý mudla starší 6 let.

3. Tohle je psací stroj, později nahrazený počítačem. Do psacího stroje se dal papír a pak se ťukala na písmenka, on to co mudla zmáčknul to psací stroj napsal na papír.

4. Tohle se jmenuje koště, mudlové zkrátka nemohli jen namířit hůlkou a říct "Pulírexo!". Museli uklízet ručně, košťata sloužila k zametání, všechen prach z podlahy se nametl na jednu hromádku, pak se dal na lopatku a vyhodil a podlaha je čistá!

Upozornění: Profesorka Arielka Snape povolila zveřejňování úkolů z jejích hodin a kontroluje, zda-li někdo nekopíruje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.