Bylinkářství1: 8. úkol

23. března 2012 v 8:00 | Elanor Zlatolistá |  20 - 30 bodů
Svou imaginární bylinku vám s radostí popíše Elanor Zlatolistá.Elanor Zlatolistá: 26 bodů

Zkuste vymyslet svoji vlastní bylinku. Popište její vzhled, vlastnosti, použití… vše, co vás k ní napadne.

Notovník zpěvný - víceletá kouzelná bylina; oblíbená potrava měsíčníků, díky nimž se tak mohla rozšířit po celém světě. (Semena notovníku jsou totiž pokrytá vrstvou vosku, který je chrání před žaludečními kyselinami, a tak projdou trávicím traktem měsíčníků bez úhony.)

Roste na stinných, vlhčích místech a jeho porosty tvoří nízké koberce, které při pohledu zdálky připomínají noční nebe - samozřejmě pouze v době, kdy má květy. Jinak je to rostlina pro mudly i kouzelníky spíše nenápadná. Jak tedy notovník vůbec poznáme? Rozkvétá po setmění v období letního slunovratu, tedy kolem sv. Jana (24. června), drobnějšími sametově modrými květy, které zdobí stříbřité hvězdičky a které se přes den zavírají. Kromě příjemné vůně vydávají květy i jemnou zvonivou melodii, po níž dostal své druhové jméno. Lze jej také rozpoznat podle tmavě zelených oválných lístků, na kterých je možné při bližších pohledu spatřit světlejší skvrnky ve tvaru houslových klíčů. (A pokud si ani tehdy nejsme jistí totožností byliny, nezbývá nám, než se přesvědčit, zda jsou v zemi mezi kořínky malé hlízy připomínající svým tvarem béčka a křížky.)

A využití této zajímavé byliny? Často je nazýván "stravou umělců", protože už jen jeho vůně probouzí v člověku do té doby skryté umělecké vlohy a povzbuzuje vrozený talent, který se tak projeví i navenek. Mnozí z výborných mudlovských básníků, malířů i hudebníků stvořili svá nejlepší díla právě díky inspirující vůni rozkvetlého notovníku, aniž třeba jen vzdáleně tušili, co je jejich skutečná múza. Kouzelníci jej ovšem využívají i vědomě: např. při přípravě lektvarů (lístky se přidávají do Amorova šípu, květy zase do "tekutého štěstí" čili do lektvaru s názvem felix felicis) nebo čisticích a zároveň "ladicích" past na údržbu kouzelnických hudebních nástrojů (tyto pasty se vyrábějí z hlíz notovníku a jsou nepostradatelné právě proto, že při pravidelném používání udržují nástroj za všech okolností správně naladěný - např. struny kouzelnických kytar se díky nim nerozladí, ani když je vícekrát přenesete z tepla do chladu a naopak, což je veliká výhoda !).

Existuje i krásná stará pověra spojená s touto rostlinou - mladé čarodějky doufající, že je jejich milý konečně požádá o ruku, se musejí o svatojánské noci vydat ven, natrhat rozkvetlý notovník a uvít z něj malý věneček. Ten si pak navléknou na ruku a jdou spát. Pokud je i druhý den ráno "náramek" neporušený, mohou se těšit na brzké vyznání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.