Bezová hůlka

13. července 2012 v 6:00 | Elanor Zlatolistá |  20 - 30 bodů
1) Která z teorií vzniku Bezové hůlky vám připadá nejvěrohodnější? Zkuste uvést pár argumentů, kterými byste tu nejvěrohodnější teorii podpořili.


Jak už jsem psala v minulém úkolu, nejpravděpodobnější mi připadá, že Antioch ji sám vyrobil. Je zřejmé, že to byl mocný kouzelník - ostatně, měl to v rodině, jeho dva mladší bratři také vytvořili předměty s nesmírnou magickou silou (pochybuju, že by je všichni tři od někoho jen získali). Proti této teorii mluví fakt, že žádný z bratrů Peverellových není historicky doložený výrobce hůlek, ale je třeba si uvědomit, že v době vzniku Bezové hůlky byla běžná "samovýroba", takže to, že Antioch nebyl profesionální výrobce, ještě neznamená, že si ji nemohl udělat sám. Kdyby Bezová hůlka by dílem nějakého výrobce hůlek, proč bych jich neudělal víc - za tak mocnou hůlku by mu ruce utrhali a galeony by se mu jen sypaly! A i kdyby ji vyrobil někdo jiný a snažil se ji mít jen pro sebe, proč by se Antioch nepochlubil, že ho přemohl, když už se chvástal, že ji má? Rovněž teorie o daru od samotné Smrti stojí na vratkých základech. Za dvě století ústního tradování se na původní zvěsti mohlo změnit všelicos, i když jádro třeba zůstalo pravdivé. Navíc, holá pravda nebývá tak zajímavá, fantazie je to, co koření příběh. A když už jsme u toho, je někde ve spolehlivých pramenech doložené, že Smrt jako bytost opravdu existuje? Viděl ji někdy někdo? (V mudlovské literatuře často vystupují personifikované... entity, tak proč by to nemělo platit i pro naše kouzelnické písemnictví?) Sečteno podtrženo, jediná teorie, která se dá podpořit doloženými fakty a nedá spolehlivě vyvrátit protichůdnými tvrzeními, je ta, že Antioch Peverell a výrobce Bezové hůlky jsou jedna a táž osoba.

2) Napište mi krátké zamyšlení na téma "Co bych dělal/a s Bezovou hůlkou, kdybych se stal/a jejím právoplatným majitelem". Délku nechám na vás.
Hm, opravdu ne zrovna lehká otázka... Myšlenka, že bych někdy získala Bezovou hůlku, je pro mě dost děsivá. I kdybych se s ní dokázala nikomu nepochlubit (v zájmu sebezáchovy), vždycky existuje možnost, že ji někdo vystopuje, a pak jde o krk. Nejspíš bych ji zamkla do truhličky a tu schovala na tajném místě, a vytahovala ji jen, když bych věděla, že si s nějakým složitým kouzlem neporadí moje vlastní hůlka. Já vím, není to moc zajímavé... Takže přidám aspoň jeden citát z literatury, který do probíraného tématu vnáší zvláštní souvislosti... :)

Ve Starší Eddě (9.-10. st.), konkrétně ve 137. strofě Výroků Vysokého (tj. Ódina), se zmiňují účinky bezu:

před nemocí oheň chrání,
dub před průjmem,
před kouzlem klas,
bez před svárem,
před nenávistí měsíce síla,
před žihadlem žíravina,
runy před zlobou,
co vytéká, pije půda.

Bez má chránit před svárem - což je v souvislosti s Bezovou hůlkou opravdu pozoruhodná myšlenka, protože boje o ní naopak sváry vyvolávají. Na druhou stranu, Bezová hůlka svým způsobem mnoho rozmíšek a sporů "ukončila" (kdo zemřel, už se hádat nemůže, to dá rozum). Zajímavý je i verš těsně nad bezem: před kouzlem [chrání] klas. Pokud klas nechápeme doslovně (jako obilí), otevírá se zajímavá možnost interpretace klasu jako hůlky, která je-li správně použita, chrání před škodlivou magií. A ještě zajímavější je, že tyhle dva verše jsou tak těsně u sebe. Jistě, může to být náhoda, ale skoro to vypadá, jako by nám dávní kouzelníci snažili něco naznačit. Že by už tenkrát existovalo něco jako Bezová hůlka? :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.