Umí mudlové kouzlit?

14. srpna 2012 v 6:00 | Elanor Zlatolistá |  20 - 30 bodů
Myslíte si, že i mudlové mohou kouzlit? Pokud ne, proč si to myslíte? Pokud ano, jakým způsobem? Jak je to možné? [Ač z mudlovské rodiny, pokusím se následující pojednání napsat z pohledu čistokrevné čarodějky, myslím, že to tak bude zajímavější.]Když jsem poprvé slyšela jakéhosi mudlu říct, že ho XY okouzlila (nebo očarovala? teď už přesně nevím), pomyslela jsem si, že to od ní nebylo moc hezké a vlastně ani chytré, když to dotyčný poznal. Všichni přece moc dobře víme, jak to dopadlo, když něco podobného udělala matka jednoho nejmenovaného černokněžníka. Jenže pak jsem se dozvěděla, že ta XY vůbec není čarodějka! Ba co víc, dokonce neměla ani žádné kouzelnické příbuzné… Dá rozum, že mi to pěkně dlouho vrtalo hlavou. Záhadu jsem rozluštila, až když se naše rodina přestěhovala a já chtě nechtě nastoupila do mudlovské základní školy, protože rodiče už na moji a sestřinu výuku neměli kvůli nové práci dost času. (Nakonec to tam vůbec nebylo tak špatné; mudlové jsou celkem přátelští, když se vám povede utajit, že jste to, co jste, ale to sem teď nepatří.) A jedna spolužačka, když jí přešel záchvat smíchu z toho, že prý ještě věřím "pohádkám pro děti" (však já vím svoje, to by se divila!), mi vysvětlila, že výraz "někoho okouzlit" nemá ve skutečnosti "s kouzly a čáry" (tak nazvala naše vznešené magické umění) co dělat a že se to běžně používá, když se někdo do někoho zakouká/zamiluje. Mudlové jsou někdy fakt divní!

Tak zpátky k věci: mudlové doopravdy samozřejmě čarovat nemůžou, ale časem jsem zjistila, že taky mají "kouzelníky", správně bych měla říct iluzionisty, protože celá mudlovská "magie" není nic víc než jedna velká iluze na oklamání publika. To jí ovšem, je-li takový "mág" opravdu šikovný, má rychlé ruce a bystrou mysl, na působivosti neubírá. K největším kouskům těchhle iluzionistů patří levitace (vypadá to podobně jako naše Wingardium leviosa, ale levitovaná osoba nebo věc jenom strnule "visí ve vzduchu" - žádná senzace to pro nás skutečné kouzelníky na pohled není, protože tomu chybí ono charakteristické pohupování, když něco skutečně levitujeme kouzlem), zmizení, objevení nebo přesun dané osoby/věci (čím větší, tím působivější), únik iluzionisty z pout či z nějaké pevně uzavřené bedny, "řezání" figuranta na kousky a jeho opětovné "zcelení" (to vypadá celkem zajímavě :)). Velice hezky taky můžou vypadat nejrůznější karetní triky (moc se mi líbí třeba tenhle:


), je ale taky fakt, že většina mudlovských "kouzelníků" se zmůže nanejvýš na vytažení onoho pověstného králíka z klobouku nebo vytahování mincí zpoza ucha. Velice vtipný je trik, kdy si takový mág‑amatér půjčí něčí hodinky s tím, že je strčí do pytlíčku, rozmlátí kladivem a po obligátním abrakadabra (hej, to zní skoro jako jedna naše velmi známá zakázaná kletba) chce vytáhnout hodinky zase celé a hups, zjistí, že se něco nepovedlo a hodinky jsou namaděru. Já vím, že je dost škodolibé se něčemu takovému smát, jenže to se jeden prostě neudrží, když vidí ty vyjevené/naštvané výrazy potom :-D…

Tak jo, abych to shrnula - mudlové kouzlit můžou, ale jen: 1) v metaforickém smyslu slova nebo 2) tak, že nějakou šikovnou iluzí/trikem přimějí své obecenstvo uvěřit, že to co vidí, je celá pravda, i když není. S opravdovou magií to má společného pramálo. I když jeden z největších mágů naší doby* by se mnou jistě alespoň mírně nesouhlasil v bodě 1, protože by argumentoval tím, že Láska je jedno z nejmocnějších kouzel světa a té, jak známo, jsou schopni mudlové stejně dobře jako my kouzelníci.

*No jasně, že mám na mysli Brumbála, koho jiného?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.